15 Aralık 2015 Salı

Muhteşem Yüzyıl Kösem Sultan Dizisi Konusu, Oyuncu Kadrosu ve Başrol Oyuncuları

Star Tv'De Yayınlanmaya Başlayan Muhteşem Yüzyıl Kösem Sultan Dizisi Oyuncu Kadrosu, Dizinin Konusu, Oyuncuları ve Dizi Hakkında Merak Edilenler...

Kış sezonunda yayınlanmaya başlayan Muhteşem Yüzyıl Kösem Sultan Dizisi oldukça sevildi ve reytingleride iyi durumda.

İşte Kösem Sultan'ın Konusu;

Kösem Sultan 1590'da dünyaya gelmiiştir. Asıl adı Anastasia'dur ve 15 yaşında 1.Ahmed’e haseki olup Mahpeyker ismini almıştır. Cildi o kadar güzeldirki bu sebeple Kösem ismi verilir. Değişen sadece adı değil tüm kaderi olur. Kösem Sultan‘ın 4 oğlu 2 kızı olur. Oğulları IV. Murad ve I. İbrahim tahta geçer. Dindarlığı, şairliği, adını verdiği eşsiz güzellikteki Sultanahmet Camii ile tarihe adını yazdıran I. Ahmed, Celali isyanlarını bastırır, Adaletname (En yaşlı hanedan üyesinin tahta çıkması kuralını getirir, şehzadelerin boğdurulmasının önüne geçmeyi amaçlar) isimli fermanı yayınlar. 1. Ahmed 28 yaşında vefat edince her şey altüst olur Kösem Sultan için.


Kösem Sultan‘ın 11 yaşında tahta çıkan oğlu IV. Murad’ın adına devleti yönetmeye başlayınca Valide Sultan olur. Yetişkin olduğunda IV. Murad’ın bu durumdan rahatsız olduğu bilinse de o da babası gibi 28 yaşında ölür. Ardından tahta diğer oğlu İbrahim çıkar. Dengesiz davranışları nedeniyle I. İbrahim’in adının önüne deli sıfatı eklenir. Hanedanın tek erkek varisi olmasına rağmen şehzade vermesi konusunda bir çabası olmaması üzerine Kösem Sultan devreye girer. Her yerden getirttiği hocaları ama özellikle Cinci Hoca’yı, adına han yaptıracak ve ölümünden sonra askere dağıtılan paraları ‘Cinci hoca akçesi’ adını alacak kadar ihya eder. Emekler boşa çıkmaz, dünyaya IV. Mehmed gelir. Çıkan isyanda öldürülen babasının yerine tahta geçtiğinde sadece 6 yaşındadır ancak tahtın yönetiminde artık sadece Kösem Sultan değil, padişahın annesi Turhan Sultan da vardır. Büyük Valide Sultan olan Mahpeyker Kösem ile Valide Sultan olan Turhan Sultan arasındaki rekabet, Kösem Sultan‘ın dairesinde öldürülmesi ile son bulur. Bu olay ve Köprülü ailesinden sadrazamların yönetime gelmeye başlamasının etkisiyle valide sultanların güçleri sona erer.

Muhteşem Yüzyıl Kösem Sultan Dizisi Oyuncuları;

Beren Saat(Kösem Sultan)
Anastasia Thsilimpou(Genç Kösem Sultan)
Hülya AVŞAR (Safiye Sultan)
Ekin Koç(Sultan 1. Ahmed)
Erkan Koçak KÖSTENDİL(Şahin Giray Han)
Mete HOROZOĞLU(Zülfikar Efendi)
Tülin Özen:(Handan Valide Sultan)
Kadir Doğulu(III. Mehmed Giray)
Berk Cankat(Alex – İskender)
Berk CANKAT
Ceyda Olguner: (Mahfiruz Hatice Sultan)
Gülcan Arslan (Fahriye Sultan)
Nadir SARIBACAK (Bülbül Ağa)
Esra DERMANCIOĞLU(Cennet Hatun)
Aslıhan GÜRBÜZ(Halime Sultan)
Alma Terzic(Handan Sultan)
Eylem Yıldız (Kalfa)
Sahra ŞAŞ(Dilber)
Tolga Tuncer(Nasuh Efendi)
Levent Yılmaz(Şeyhülislam Mustafa)
Nurinisa Yıldırım(Dudu Hatun)
Zeljko Erkıc(Enzo)
Mehmet Kurtuluş(Derviş Mustafa Paşa)
Melisa İlayda Özcanik (Dilruba Sultan)
melisa-ilayda-ozcanik
Alihan Türkdemir – Şehzade Mustafa (Çocukluğu)
Emre Erçil (Hacı Ağa)
Ferit KAYA
Fikret KUŞKAN
Bade İŞÇİL

Bize Destek Olmak İçin Youtube Kanalımıza Abone Olmayı Unutmayın!

1 yorum:

  1. Bir çok kişi Beren Saatin diziye girişini bekliyordu ve erkene alınması çoğu izleyiciyi memnun etmiştir ancak Anastasia'nın ayrılması bende garip bir etki yarattı. Dizilerde oyuncuların değişmesinden hiç haz etmiyorum. Alıştığınız mimimkler gülüşler olmuyor sanki oyuncuyla birlikte rolde değişmiş gibi oluyor ve garipsiyorsunuz.

    YanıtlaSil