18 Şubat 2016 Perşembe

Diriliş Ertuğrul Sadettin Köpek (Murat Garipağaoğlu) Kimdir?

Trt 1'in En Çok İzlenen Dizisi Diriliş Ertuğrul'da Adı Sıkça Geçen Sadettin Köpek Sonunda İzleyici Karşısına Çıktı. Diriliş Ertuğrul Sadettin Köpek (Murat Garipağaoğlu) Kimdir? Resimleri ve Biyografisi;

Sevilen dizi Diriliş Ertuğrul'un neredeyse her bölümünde adı geçen Sadettin Köpek rolünü deneyimli oyuncu Murat Garipağaoğlu üstlendi.

Diriliş Dizisi Oyuncusu Sadettin Köpek Kimdir?

Dizide Sadettin Köpek rolünü Murat Garipağaoğlu üstleniyor. Usta oyuncu dizinin 46. bölümüyle ekranlarda boy göstermeye başladı. Dizide canlandırdığı Sadettin Köpek karakteri çok zeki olmasına karşılık, zekasını devletine karşı kullanan bir haindir.
Sadettin Köpek Kimdir?

Sadettin Köpek Kimdir?

Anadolu Selçuklu Devleti 'nde I. Alaeddin Keykubad ve II. Gıyaseddin Keyhüsrev devirlerinde görev başında olan mimar ve zeki bir devlet adamıdır.

Sadeddin Köpek'in gençliği ve o dönem ki yaşantısı hakkında pek birşey bilinmemektedir. Ailesinin Konya ilinde saygın olduğu, annesinin ise Şehnaz Hanım olduğu söylenmektedir.

Gerçekte adı Köpek bin Muhammed'dir, daha çok kullandığımız Sadeddin ise lakabıdır.

Tarihçi İbn Bîbî hakkında emîr-i şikâr, nakkaş ve mimar diye bahsetmiştir. I. Alaeddin Keykubad zamanında emirlik görevini üstlenmiştir.

1226 senesinde Harput'da Eyyûbîler’le savaşan Selçuklu ordusunun sol kanat kuvvetlerini komuta etmiştir.

Beyşehir gölü civarında olan Kubadabad Sarayı'nın ve Konya, Aksaray şehirleri arasında ki Zazadin Hanı'nın mimarıdır. I. Alaeddin Keykubad öldükten sonra, II. Gıyaseddin Keyhüsrev'i desteklemiş ve onun tahta çıkmasını sağlamıştır.

Dönemin tarihçileri I. Alaeddin Keykubad'ın zehirlenmesinden ve veliahdı İzzeddin Kılıç Arslan'ın tahta çıkmasının engellenmesinde önemli rol oynadığı belirtilmektedir.


Sadeddin Köpek Hakkında Detaylı Bilgiler Buradan Yayınlanacaktır.

Bize Destek Olmak İçin Youtube Kanalımıza Abone Olmayı Unutmayın!

11 yorum:

 1. Bu adamı merak etmiştim, diiyi de severek takip ediyorum.

  YanıtlaSil
 2. saadettin köpek adı üstünde köpek inşallah ertuğrul kısa zamanda ipini cekicek ve kellesini alıcak merakla beklemekteyiz.

  YanıtlaSil
 3. İşini iyi yapan sağlam bir oyuncu dizi de ayrı güzel zaten

  YanıtlaSil
 4. Çok seviyorum bu dizi her oyuncu ayrı ayrı yetenekli en çokta bu adam dikkatimi çekiyor. Biyografisini okuyunca daha çok sevdim. Teşekkürler paylaşım için.

  YanıtlaSil
 5. oyunculuğu ve ağırbaşlılığı iyi dizide, rolünü güzel oynuyor, ayrıca gerçek hayatta ki karakteri hakkında da bilgi edinmiş olduk

  YanıtlaSil
 6. Soyadı garip olan bir adam ve hep merak etmişimdir

  YanıtlaSil
 7. Her ne kadar kötü rolde de olsa. Harika bir oyunculuğu var.

  YanıtlaSil
 8. Diriliş Ertuğrul dizisinin bütün oyuncuları çok iyi sonradan diziye katılan oyuncular hiç zorluk çekmeden filmin ambiyansını yakalıyorlar. Murat Garipağaoğlu sonradan diziye giren karakterlerden ve rolünün hakkını veriyor.

  YanıtlaSil
 9. Diriliş Ertuğrul gerçekten çok sağlam bir dizi Sadettin Köpek de öyle.

  YanıtlaSil
 10. Bu adam bu dizi ile iyi yerlere geldi gerçekten geleceği var

  YanıtlaSil
 11. MERHABA SN. HOCAM; Güzel makaleniz için teşekkür ederim. Emeğinize, elinize sağlık... (Gündemde bulunması hasebiyle “SADETTİN KÖPEK” ismi burada, ayrıca dikkat çekmektedir.)
  Tarihe merakım çerçevesinde benim de konuyla alakalı Vezir Taceddin noktası ve (Sadettin Köpek tarafından Engürü de, “ANKARA” haksız yere recm ettirilmiş kişi.) Kayseri yerel tarihi içerisinde önem arz edecek araştırmalarım olmuştu. Çok şükür Yaradan’ın yardımıyla ciddi bulgulara ulaştım. Bu konuları da kitap olarak yayınlamak kısmet oldu. Ve arzu edilmesi halinde, özellikle sizler gibi tarihe ilgi duymuş insanlarla paylaşmaktan, mutluluk duymaktayım.
  Örnek mi? İsmi geçen bu zatın(Taceddin Pervane’ nin) oğlunun, Osmanlının manevi mimarı "ŞEYH EDEBALİ" bulunduğu vs. vb...
  Konu ilginizi çekmişse, bir tarh dostu olarak sizlerle de paylaşmaktan, ayrıca onur duyacağım... Saygılarımla. (Sislioglu@meday.com.tr.)

  YanıtlaSil